Poród to wspaniałe i niepowtarzalne przeżycie, ale niestety również dosyć bolesne. Dlatego też uczestniczki naszej Szkoły Rodzenia uczą się poprawnego oddychania, metod relaksacyjnych, oraz pozycji zmniejszających ból, a ich partnerzy - technik masażu porodowego. To wszystko ma przynieść ulgę rodzącej mamie.

Od kilku lat proponujemy również jeszcze jeden sposób na walkę z bólem porodowym - wypożyczamy TENS porodowy.

Stymulator TENS jest niewielkim urządzeniem (mniej więcej wielkości telefonu komórkowego), zasilanym baterią. Do niego przewodami podłączone są elektrody - płaskie plastry przyklejane do pleców rodzącej. TENS porodowy wyposażony jest także w pilota, który służy do zmiany natężenia stymulacji na czas skurczu. Najlepiej jest go stosować już od pierwszych skurczów porodowych, a więc gdy rodząca mama jest jeszcze w domu. Po przyklejeniu elektrod i regulacji natężenia można chodzić, przyjmować dowolną pozycję.

Z brytyjskich badań na dużych populacjach wynika, że w 80% porodów z zastosowaniem TENS-a w istotny sposób zmniejsza się odczucie bólu. Statystyki te potwierdzają mamy, którym wypożyczamy urządzenia.

Zmniejszenie odczucia bólu pomaga rodzącej w kontrolowaniu tego, co się z nią dzieje, ułatwia stosowanie innych (naturalnych) technik przeciwbólowych. Dzięki temu mama jest mniej zmęczona, gdy nadchodzi najważniejszy moment porodu, czyli faza parcia.

Rodząca mama sama reguluje natężenie stymulacji tak, aby odczuwać łagodne mrowienie i lekkie napinanie się mięśni pleców w okolicy elektrod. Efekt przeciwbólowy pojawia się w momencie stymulacji.

Podczas stymulacji mama może chodzić, przyjmować wygodną pozycję. Jeżeli chce wziąć prysznic, wystarczy, że na ten czas odklei elektrody.

Przeciwbólowe działanie tego urządzenia jest wyjaśniane naukowo na dwa sposoby.

Pierwszy z nich mówi, że przepływ małego prądu powoduje uwalnianie się w organizmie endorfin ("hormonów szczęścia"), które działają jak naturalny przeciwbólowy narkotyk.

Druga teoria to "teoria bramkowania". Układ nerwowy (i mięśniowy) funkcjonuje na zasadzie przewodzenia prądu, który potrafimy odczytać specjalną aparaturą (EKG, EEG, EMG). Komórka nerwowa potrafi przekazywać dalej tylko jeden impuls na raz (na przykład uczucie mrowienia albo uczucie bólu). O tym, który impuls przekaże dalej, decyduje jego siła. Jeżeli więc dostarczymy jej sztuczny, silniejszy niż naturalny impuls, dochodzi do efektu bramkowania. Rodząca odczuwa więc mrowienie w miejsce bólu.

Badania angielskie wykazały, że użycie TENS-a porodowego nie ma żadnego negatywnego wpływu na rodzące się dziecko. Nie wykryto też żadnych skutków ubocznych związanych ze stymulacją u rodzących kobiet. Do tego i innych rodzajów stymulacji TENS używa się elektrod żelowych. Bardzo rzadko występują reakcje alergiczne na klej elektrod.

Zaletą TENS-a porodowego jest to, że w razie potrzeby, można go łączyć z innymi środkami przeciwbólowymi oraz można w każdej chwili przerwać jego stosowanie.

Aby wypożyczyć TENS porodowy wystarczy skontaktować się z nami na 3 - 4 tygodnie przed planowanym terminem porodu, aby umowić się na instruktaż. Spotkanie to trwa około 20 minut - osoba, która będzie towarzyszyć mamie przy porodzie uczy się, gdzie dokładnie przykleić elektrody, a mama zapoznaje się ze sprzętem. Na koniec spotkania wypożyczamy stymulator. Należy go zwrócić w terminie do 14 dni od urodzenia dziecka.

WAŻNE: TENS-y wypożyczamy w naszym gabinecie - ul. Grunwaldzka 238

KONTAKT: 662 20 30 32

Cena wypożyczenia (wraz z instruktażem i zestawem elektrod do użytku osobistego): 120zł.

Dla kursantek naszej Szkoły Rodzenia: 100zł