Dla medyków: międzynarodowe standardy leczenia NTM

Najnowsze standardy opracowane przez  Europejskie Towarzystwo Urologiczne (EAU) w roku 2015.Pełen tekst standardów znajduje się na tej stronie:http://uroweb.org/guideline/urinary-incontinence/Ważna uwaga: tłumaczenie w języku polskim jest wersją z roku 2010 Standardy leczenia nietrzymania moczu– postacie: wysiłkowa, z parcia / parcia naglące oraz mieszana Jest to zalecana kolejność stosowania. Następną metodę leczenia proponuje się, gdy poprzednia jest nieskuteczna. Leczenie należy poprzedzić wywiadem i diagnostyką….

Porady dla kobiet

Intymne problemy, z którymi nie musisz żyć… Nietrzymanie moczu, zaburzenia oddawania moczu, ciągłe parcie, nocne wizyty w toalecie, częste oddawanie w ciągu dnia. Jedną z najlepiej poznanych metod leczenia nietrzymania moczu jest ćwiczenie mięśni krocza (Kegla). Nie należy jednak mylić tych ćwiczeń z zaciskaniem nóg, czy pośladków, a zwłaszcza mięśni brzucha. Są to te same…

O nietrzymaniu moczu

KIEDY ZACZYNA SIĘ PROBLEM Nietrzymanie moczu (ntm) może mieć postać wysiłkową, z parcia lub mieszaną. Warto rozpoznać pierwsze objawy i podjąć terapię, zanim problem nasili się i utrudni normalne funkcjonowanie. Objawem niepokojącym jest więc: CZĘSTE I WSTYDLIWE SCHORZENIE. Nietrzymanie moczu 2 razy częściej dotyczy kobiet, niż mężczyzn. Panowie jednak są mniej skłonni do podjęcia leczenia….

Narządy dna miednicy

Mówienie o samych mięśniach Kegla – czyli w uproszczeniu zwieraczach cewki i odbytu, jest zawężeniem tematu. Dno miednicy to wiele mięśni rozciągających się pomiędzy spojeniem łonowym z przodu a kością krzyżową z tyłu oraz kośćmi miednicy i biodrowymi od boków. Jest to kilka warstw mięśni, których włókna układają się pod różnymi kątami nachylenia i przebiegają…

Ból w „nowym” miejscu w czasie terapii

Bywa, że w czasie terapii pacjenci, którzy wcześniej skarżyli się na duże dolegliwości bólowe  zaczynają zauważać „nowy” ból – w innym miejscu ciała lub innego rodzaju. Mają wówczas prawo zastanawiać się, czy to niekorzystny efekt zabiegów. Odpowiedź przynosi potwierdzona teoria bramkowania. Nasz układ nerwowy w ciągu sekundy analizuje milion(!)  informacji. Część uważa za najistotniejsze– i…

Po co są relaksyny

Relaksyny to hormony bardzo potrzebne w czasie ciąży i porodu. To dzięki nim ciało kobiety staje się elastyczne „jak guma”. W ciąży mięśnie proste brzucha wydłużają się 2 – 3 krotnie, dzięki czemu macica i rozwijające się w niej dziecko mają coraz więcej miejsca. Podczas porodu chronią przed zerwaniem mięśnie dna miednicy – szczególnie mięśnie…