Szkoła rodzenia w Poznaniu

Proponujemy różne formy spotkań – „dla każdego coś miłego” – a raczej coś, co jest dla każdego najbardziej potrzebne.

„PRAKTYCZNIE RODZIMY” – to cykl 4 spotkań, raz w tygodniu od godziny 19.00 do ok.21.30. Na każdym z nich jest godzina ćwiczeń oraz omówienie najważniejszych tematów związanych z porodem i rodzicielstwem (czytaj więcej)
NAJBLIŻSZE CYKLE:

Środy: 3 – 24 kwietnia
kolejny – w maju
CENA: 400zł od mamy / pary

„INSTRUKCJA OBSŁUGI NIEMOWLĘCIA” – sobotni warsztat w godzinach od 9.00 do około 14.00 (14.30). A na nim temat rozwoju dziecka oraz dużo praktycznych ćwiczeń z lalkami (czytaj więcej).
NAJBLIŻSZE WARSZTATY:    
20 kwietnia
kolejny – 8 czerwca
CENA: 250zł mama / 300zł para

DOMOWA SZKOŁA to indywidualne spotkanie lub spotkania, których tematykę mama / para dobiera do swoich potrzeb. Te zajęcia kierujemy głównie do mam, które muszą leżeć w ciąży (a więc – możliwość ćwiczeń jest bardzo ograniczona) (czytaj więcej).

SZKOŁA NA BIS – czyli propozycja dla mam w kolejnej ciąży. Omawiamy przebieg poprzedniego porodu (porodów) i podpowiadamy, co będzie się różnić; dużo ćwiczymy, a jeśli potrzeba – przypominamy sobie praktykę opieki nad noworodkiem (czytaj więcej)

Nasza poznańska szkoła rodzenia istnieje od 2004 roku. Została założona przez Anię i Michała Koszla, fizjoterapeutów i „praktyków” rodzicielstwa – rodziców 5 dzieci. Ania jest także doulą. Ukończyła też kursy poradnictwa laktacyjnego oraz Studium Terapii.

NAJCZĘSTSZE PYTANIA

Nasze spotkania są uzupełnieniem oferty położnych środowiskowych, które prowadzą edukację przedporodową refundowaną przez NFZ (tak zwana „darmowa szkoła rodzenia”)

Położne środowiskowe wykonują poporodowe wizyty patronażowe, czyli odwiedzają w domach mamy z noworodkami – oceniają stan mamy i dziecka, zdejmują szwy z krocza czy po cięciu cesarskim, czasami wykonują pierwszą domową kąpiel, niektóre z nich udzielają też porad związanych z karmieniem. Dzięki zajęciom darmowej szkoły rodzenia przyszła mama poznaje więc położną środowiskową, która będzie ją odwiedzać w domu po porodzie. 

Wytyczne NFZ odnośnie edukacji przedporodowej powodują, że program spotkań skupia się głównie na przekazaniu potrzebnej wiedzy, a nie na ćwiczeniach praktycznych. Jest to też zgodne z wykształceniem położnych, które w trakcie studiów nie nabywają potrzebnego doświadczenia w prowadzeniu jakichkolwiek ćwiczeń. Poza tym  zajęcia powinny się odbywać pomiędzy poniedziałkiem a piątkiem w godzinach od 8.00 do 18.00, co ogranicza możliwość uczestnictwa zapracowanych mężów czy partnerów.

Prowadząc fizjoterapię w połogu odwiedzamy wiele mam i rodzin po porodzie.
Coraz częściej widzimy, że mamy czy pary, które uczestniczyły w szkole rodzenia refundowanej przez NFZ mają dużą wiedzę, ale często nie były dobrze praktycznie przygotowane do porodu. Wówczas słyszymy, że dopiero na porodówce rodząca zdała sobie sprawę, że nie kontroluje swojego ciała, czuje się zagubiona. Zdarza się też, że parom po porodzie brakuje umiejętności praktycznych związanych z „obsługą noworodka”. To z kolei powoduje stres, obawę, czy dziecku nie stanie się krzywda.

Szukając darmowej szkoły rodzenia zachęcamy więc, aby przeanalizować program spotkań:
Ile godzin ćwiczeń (i jakich) zapewnia program? A może ćwiczenia są dodatkowo płatne? Jeśli są ćwiczenia, to kto je prowadzi? Czy osoba doświadczona, która daje gwarancję dobrego przygotowania i bezpieczeństwa ćwiczeń?

Aby łatwiej porównać inne spotkania z naszymi, przedstawiamy nasz program spotkań praktycznych:

  • w cyklu „Praktycznie rodzimy” mamy 4 godziny zegarowe ćwiczeń; są to ćwiczenia porodowe – oddychanie i pozycje w I i II fazie, ćwiczenia rozluźniające (przeciwbólowe i pomagające utrzymać sylwetkę), relaksacyjne, masaże wykonywane przez osobę towarzyszącą w porodzie; zestaw bezpiecznych ćwiczeń na pierwsze dni po porodzie
  • w ramach spotkania „Instrukcja obsługi niemowlęcia” – około 2 godzin ćwiczenia przez uczestników (a nie pokazu): przewijanie, kąpiel, różne pozycje do karmienia, odbijanie, różne sposoby noszenia; elementy I pomocy: zachłyśnięcie i zatajenie

W naszych zajęciach można uczestniczyć niezależnie od udziału w dowolnej bezpłatnej szkole rodzenia. Można więc mieć i teorię (w innym miejscu) i praktykę – z nami. Zapraszamy

Prywatną szkołę rodzenia „Dobry Początek” prowadzi Ania Koszla – fizjoterapeuta, doula, prywatnie mama 5 dzieci. Doświadczenie w prowadzeniu ćwiczeń ma od roku 2005, przygotowała do porodu kilka tysięcy par. Z kolei ćwiczenia przeciwbólowe i wspomagające powrót do sylwetki po porodzie to elementy programu Atrakcyjna Mama, którego autorem jest jej mąż Michał. (w razie potrzeby sporadycznie zastępuje on Anię na zajęciach)

Wiedzę o porodzie Ania czerpie i aktualizuje z wielu źródeł: podręczników, książek, artykułów medycznych, rozmów ze znajomymi położnymi i ginekologami, opowieści mam, z którymi ma częsty kontakt prowadząc fizjoterapię po porodzie.

Tematyka ciała kobiety w ciąży i po porodzie to jej pasja i codzienna praca. A temat emocji i rodziny po porodzie omawia na podstawie wiedzy zdobytej w Studium Terapii Rodzin oraz wielu rozmów z młodymi mamami.

Najlepiej chodzić na nasze spotkania w 7 – 8 miesiącu ciąży. Aby mieć gwarancję wolnego miejsca (mamy maksymalnie 8 par / mam w grupie), sugerujemy zapisanie się około miesiąc przed rozpoczęciem wybranej grupy.

Zapisy prowadzimy mailowo. Proszę podać wybraną grupę, imię, nazwisko uczestniczki / uczestników, przewidywaną datę porodu i telefon kontaktowy.

W każdej grupie jest maksymalnie 8 mam / par. Dzięki temu wszyscy mają miejsce do ćwiczeń, a prowadząca wszystkich widzi i ma możliwość korygowania ewentualnych błędów.

Sporadycznie może się zdarzyć 9 mama/para, która odrabia zajęcia.

Spotkania naszej prywatnej szkoły rodzenia odbywają się w naszym Klubie dla Rodzin, który urządzaliśmy z myślą o komforcie kobiet w ciąży. W dużej sali jest więc wentylacja mechaniczna i klimatyzacja, worki relaksacyjne (dla Pań), wygodne fotele z podłokietnikami (dla Panów). Przed zajęciami i w czasie przerw zapraszamy do sali klubowej, gdzie można napić się herbaty, kawy, wody mineralnej.

Zachęcamy, aby na spotkania chodzić z mężem / partnerem, nawet, jeśli para nie chce (nie może) mieć porodu rodzinnego.

Dzięki swojej obecności na cyklu „Praktycznie rodzimy” panowie

  • uczą się różnych masaży, które można wykorzystać nie tylko w czasie ciąży czy porodu
  • stają się „trenerami personalnymi” – aby wiedzieć, na co zwracać uwagę, gdy ona będzie w domu powtarzała pokazane ćwiczenia – w końcu nazwa „szkoła” zobowiązuje do zadań domowych 😉
  • wiedzą, jak pomóc żonie / partnerce jeszcze w domu, gdy poród będzie się „rozkręcał”
  • przy okazji sami wypróbują zestaw ćwiczeń rozciągających, działających przeciwbólowo, co wielu panom jest bardzo potrzebne.
  • A wspólnie słuchając teorii (i omawaiąc ją w domu) są lepiej rpzygotowani na poporodową rzeczywistość.

Dzięki udziałowi w warsztacie „Praktyczna instrukcja obsługi niemowlaka” Panowie zyskują „zaufanie do własnych rąk” i ze spokojem biorą na ręce, noszą, przewijają, kąpią swoje dziecko od pierwszych dni po narodzinach.

 

PRAKTYCZNA UWAGA: Jeśli w porodzie będzie uczestniczyć osoba towarzysząca inna, niż tata dziecka, na spotkania  wieczorowe można chodzić z nią lub we trójkę.

Podobnie, na warsztat „Praktyczna instrukcja” można przyjść z mamą, teściową, siostrą, koleżanką itp. (jeśli to ona będzie pomagać w zajmowaniu się noworodkiem).

Prosimy informować nas o takiej sytuacji przed spotkaniami. Koszt dodatkowej osoby w warsztacie „Praktyczna instrukcja” to 50zł.

Nie wymagamy pisemnej zgody lekarza, ale prosimy uczestniczki, aby przed rozpoczęciem kursu poinformowały o tym swojego lekarza prowadzącego. Prosimy o spytanie, czy na dzień wizyty kontrolnej nie ma przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń. Grupy wieczorowe to nie fitness w ciąży, jednak zajęcia mogą być zbyt intensywne dla Pań, które mają wskazania do oszczędnego trybu życia (czyli „polegiwania”)

Należy mieć: dla wszystkich czyste obuwie na przebranie (można też ćwiczyć w skarpetkach) oraz – szczególnie na edycjach weekendowych – coś do jedzenia.
Poza tym w grupach wieczorowych: wygodne, nie krępujące ruchów spodnie – najlepiej dres lub legginsy; dla Pań mały ręcznik lub kocyk (do podłożenia pod głowę na materacu w czasie ćwiczeń); można też mieć notes i długopis (lub laptop) jeśli ktoś lubi notować „na lekcjach”

Jeśli mama nie może uczestniczyć w 1 spotkaniu wieczorowym i powiadomi o tym najdalej w dniu spotkania do godziny 14.00, może przyjść na to samo spotkanie w kolejnej grupie pod warunkiem wolnego miejsca lub zgody następnej grupy na nadprogramową osobę. Można też poprosić o dostęp on line do teorii 2 tematów: o ciele kobiety w ciąży oraz o ciele po porodzie i umówić się na odrobienie brakujących ćwiczeń (dodatkowo płatne 50zł). Jeśli odrobienie nie jest możliwe – dokonujemy zwrotu 50zł

Wówczas proponujemy kilka rozwiązań:
– uczestnictwo samego męża / partnera w obecnej grupie i przyjście na ćwiczenia grupowe po skończonym 37 tc (lub wcześniej, jeśli ginekolog wyrazi zgodę)
– możliwość spotkania w domu po skończonym 37 tygodniu ciąży, aby uzupełnić ćwiczenia – koszt 100zł za 1-1,5 godzin
– rezygnację z reszty kursu – zwrot przelewem 50zł za każde odwołane przez uczestnika spotkanie, jeśli rezygnacja była zgłoszona najdalej w dniu spotkania do godziny 14.00. Nie jest to zwrot całej kwoty, gdyż nie dopisujemy kolejnej pary na wolne miejsce.

Prosimy nie dokonywać wcześniejszych wpłat. Można zapłacić albo gotówką na miejscu albo przelewem w dniu 1-szego spotkania.

Dane do przelewu:

„Dobry Początek” Anna Wiza – Koszla
77 1020 4027 0000 1602 1425 7168
tytuł: Fizjoprofilaktyka – szkoła rodzenia